Impact’23: sztuczna inteligencja powinna pobudzać pracowników do rozwoju

Podziel się:

„Rynek pracy będzie się zmieniał, zawody będą znikały, ale niezależnie od tego, ile mamy lat, jak jesteśmy wykształceni, musimy się stale rozwijać” - tłumaczył Wojciech Werochowski, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. podczas debaty „Jak AI zmieni sposób, w jaki pracujemy? Czy praca stanie się dobrem luksusowym?” na kongresie Impact’23 w Poznaniu.

 

Jak podkreślał Wojciech Werochowski, sztuczna inteligencja - która jest dziś przedmiotem dyskusji w wielu środowiskach biznesowych - nie powinna budzić strachu, ale raczej pobudzać do rozwoju.

„Kiedy słyszę o sztucznej inteligencji, myślę, że dobrze byłoby się uczyć czegoś, co będzie unikalne. Rynek pracy będzie się zmieniał, niektóre zawody będą znikały, ale niezależnie od tego, ile mamy lat i jak jesteśmy wykształceni - powinniśmy się uczyć” - przekonywał wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A.

W jego opinii sztuczna inteligencja będzie wpływała na koszty prowadzenia biznesu, wyręczając człowieka w niektórych pracach. W przypadku banku chodzi na przykład o wprowadzenie prostej korespondencji, analizowanie baz danych, czy obsługę systemów identyfikacji klienta.

Na pytanie prowadzącej debatę, czy AI odbierze ludziom pracę, uczestnicy przekonywali, że na pewno zmieni rynek pracy, natomiast pozycja człowieka nie jest zagrożona. Eksperci zwracali uwagę, że w wielu branżach, na wielu stanowiskach - choćby w obsłudze klienta - bardzo istotni są ludzie i relacje, jakie między nimi powstają. Ich zdaniem AI pomoże odciążyć ludzi, wykonując za nich pracę, której nie muszą robić.

„Cieszyłbym się, gdyby AI popracowała tam, gdzie trzeba mieć kontakt z człowiekiem. Bo dziś pracownicy są obłożeni pracą związaną z tzw. back office (red. zaplecze administracyjne). Tymczasem jest potrzeba, żeby rozmawiać, spotykać się. Relacje z klientami są niezwykle istotne w naszej branży” - przekonywał Wojciech Werochowski.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że sztuczna inteligencja nie jest wymysłem ostatnich miesięcy czy nawet lat - choć można odnieść takie wrażenie, po tym jak ostatnio zrobiło się głośno o modelu ChatGPT, który zadziwia użytkowników swoją „inteligencją”. Tymczasem AI jest wykorzystywana w biznesie (i nie tylko) co najmniej od dekady.

„Ona z nami jest od dłuższego czasu, a my nawet o tym nie wiemy. Jest stosowana w obszarach automatyzacji pewnych działań czy kontaktu z klientami, w tym także w usługach bankowych. Gdyby uważnie się przyjrzeć, to idea sztucznej inteligencji znana jest ludziom od lat 60.” - zwracał uwagę Wojciech Werochowski.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: PAP MediaRoom
#wiadomości #AI #Impact’23

Więcej tematów: