Polacy coraz chętniej zmieniają pracę

Podziel się:

Polacy coraz częściej poszukują nowej pracy – wynika z badania Pracuj.pl. 41 proc. badanych obecnie aktywnie poszukuje pracy lub zamierza zmienić obecną w najbliższym czasie. To o 5 punktów proc. więcej w porównaniu do ubiegłego roku.

Z badania Pracuj.pl wynik, że choć ponad połowa respondentów nie ma w tej chwili planów związanych ze zmianą pracy, aż 84 proc. jest otwartych na otrzymanie nowej, ciekawej oferty pracy w najbliższych miesiącach, nawet jeśli nie poszukuje zatrudnienia aktywnie.

Głównym powodem poszukiwania nowej pracy jest chęć zarabiania więcej – takiej odpowiedzi udzieliło 57 proc. badanych. 26 proc. oczekuje możliwości awansu lub rozwoju zawodowego, a 22 proc. ma poczucie niedocenienia w obecnym miejscu pracy. 17 proc. jest zainteresowanych przebranżowieniem. 15 proc. chce z kolei zmienić pracę z uwagi złą atmosferę panującą w ich obecnej firmie.

Polacy przy wyborze pracy najczęściej kierują się odpowiednim wynagrodzeniem – takiej odpowiedzi udzieliło 73 proc. badanych. Na drugim miejscu znalazło się bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia, wskazane przez 51 proc. Ważny jest także łatwy i szybki dojazd do pracy (38 proc.), a także możliwość wykonywania obowiązków w elastycznych godzinach pracy (31 proc) czy odpowiednia forma pracy – zdalna, hybrydowa lub stacjonarna, w zależności od preferencji (21 proc.). Dla 1/5 liczą się także ciekawe zadania. Ponadto istotną rolę odgrywają kwestie związane z szeroko pojętym dobrostanem pracownika.

Najchętniej pracy poszukują najmłodsi – 59 proc. przedstawicieli pokolenia Z deklaruje, że szuka obecnie nowej pracy albo planuje zmianę w najbliższym czasie. Przeciwnie jest w najstarszej grupie: w gronie osób w wieku 55-65 lata aż 80 proc. nie poszukuje i nie zamierza zmienić pracy.

Jak wynika z badania, 27 proc. respondentów deklaruje, że ostatni raz zmieniało pracę ponad dziesięć lat temu, z kolei 18 proc. –  w okresie od pięciu do dziesięciu lat temu. Pracę w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmieniło z kolei 17 proc. badanych. Jak czytamy, to o 5 punktów proc. mniej niż w marcu 2022 roku.

41 proc. badanych wskazało, że nie poszukuje nowej pracy ze względu na dogodną lokalizację obecnego miejsca zatrudnienia. Okazuje się, że pracowników zatrzymuje także pozytywna kultura organizacyjna: 36 proc. osób, które nie planują zmian zawodowych, odczuwa w obecnym miejscu pracy dobrą atmosferę, 27 proc. badanych jako powód pozostawania w obecnym miejscu podaje dobre relacje z szefem, a 22 proc. ma poczucie docenienia. 27 proc. deklaruje z kolei, że argumentem za pozostaniem w obecnej pracy są zarobki. (mb)

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: PRoto
#wiadomości #biznes #warto przeczytać

Więcej tematów: