Kiedy stawiasz pierwsze kroki jako lider

Podziel się:
Kiedy stawiasz pierwsze kroki jako lider

Pewnego dnia zdajesz sobie sprawę, że nowych zadań przybywa, a te którymi właśnie się zajmujesz wcale nie są takie proste do rozwiązania. Odkrywasz, że zespół zamiast cię wspierać staje się kolejnym ciężarem, którego tak po prostu nie da się zrzucić. Zaczynasz się zastanawiać, co jest nie tak i dlaczego. Zdajesz sobie sprawę, że umiejętności, które doprowadziły cię do stanowiska menadżerskiego, nie są przydatne na tym stanowisku. Jest to moment sprawdzianu każdego lidera. Zdają go ci, którzy zrozumieją na czym polega rola lidera zespołu.

 

Jesteś cenionym, samodzielnym pracownikiem, ekspertem, który zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Pojawia się problem, a ty w mgnieniu oka widzisz zależności, łączysz fakty i znasz rozwiązanie. Inni przychodzą do ciebie po radę. Jesteś wybierany do zespołów strategicznych projektów. Sprawdzasz się. Jesteś chwalony i doceniany, a na twoim koncie zapisywane są kolejne sukcesy. W końcu przychodzi ten dzień, w którym dostajesz propozycję poprowadzenia zespołu.

 

Pierwsze doświadczenia w roli szefa zespołu

Rozpoczynasz pracę w nowej roli, jesteś szefem. Dumny i zmotywowany, rozpoczynasz swoją nową pracę z pełnym zaangażowaniem. Robisz to co podpowiada ci dotychczasowe doświadczenie, to co potrafisz najlepiej. Robisz to za co cię doceniono i awansowano do roli menadżera tj. wykonujesz postawione zadania, podajesz skuteczne rozwiązania. Jesteś zadowolony. Członkowie zespołu wydają się by utalentowani i pełni entuzjazmu. Masz poczucie, że ta nowa rola jest idealna dla ciebie. Jesteś na fali. Jako szef zespołu baczysz, aby wszyscy w zespole wykonywali swoje obowiązki. Wydaje się, że jesteście zgraną drużyną. Z dnia na dzień zadań, wyzwań i trudności przybywa coraz więcej i więcej. Każdorazowo podnosisz rękawicę. Podajesz rozwiązania. Nie oczekujesz od zespołu wsparcia, kreatywności ani inicjatywy. Nie ma takiej potrzeby, bo ty już znasz rozwiązanie i to zapewne najlepsze bo wszystkie fakty ująłeś w swoim planie. Nie może by inaczej bo przecież jesteś człowiekiem od zadań specjalnych. Zespół niech skoncentruje się na przydzielonych zadaniach i najlepiej niech je wykona zgodnie z wytycznymi, które sam opracowałeś i które według siebie są idealne dla danego zagadnienia problematycznego.

Pewnego dnia zdajesz sobie sprawę, że nowych zadań przybywa a te którymi właśnie się zajmujesz wcale nie są takie proste do rozwiązania. Odkrywasz, że zespół zamiast cię wspiera staje się kolejnym ciężarem, którego tak po prostu nie da się zrzuci. Zaczynasz się zastanawia, co jest nie tak i dlaczego. Zdajesz sobie sprawę, że umiejętności, które doprowadziły cię do stanowiska menadżerskiego, nie są przydatne na tym stanowisku. Jest to moment sprawdzianu z przywództwa każdego lidera. Zdają go ci, którzy zrozumieją na czym polega rola lidera zespołu.

 

Egzamin z przywództwa

Egzamin z przywództwa zdają ci, którzy są w stanie zjedna sobie zespół i wspólnie ruszy w podróż ku nowym przygodom. Kiedy wchodzisz w rolę lidera, twoje sukcesy są sumą wysiłku i osiągnięć osób, z którymi pracujesz. Pracując z ludźmi konieczne jest wyczucie i równowaga pomiędzy podawaniem gotowych rozwiązań a pytaniami o możliwe rozwiązania. Skuteczny lider stawia pytania i słucha odpowiedzi. Oczekuje inicjatywy, pomysłów oraz identyfikacji zagrożeń. Jest dociekliwy. Pyta nie tylko o kwestie biznesowe ale też o te związane z ludźmi. Skuteczny lider pyta co może zrobi , aby zbudowa zaangażowanie i motywację w zespole. Zastanawia się co zespół potrzebuje od organizacji i jego samego, aby efektywniej wykonywa swoje zadania. Zarządzający zespołami powinni na co dzień budowa i rozwija relacje z podległymi członkami zespołu i nie tylko. Aby skutecznie realizowa cele biznesowe, kierujący powinni zadawa pytania sobie i współpracownikom o to czy mają warunki do zadawania pytań i bycia wysłuchiwanym, czy stworzona jest kultura wzajemnego szacunku, czy zespół jest gotowy i czuje się zaproszony do dzielenia się pomysłami oraz partycypacji w podejmowaniu decyzji i ryzyka.

 

Kompetencję miękkie kluczem do sukcesu menadżera

W dzisiejszych czasach, w szczególności na stanowiskach kierowniczych, nie są wystraczające wykształcenie i wiedza merytoryczna. Liderom są potrzebne umiejętności miękkie. Kompetencje te są niezbędne do budowania relacji i skutecznej komunikacji. Podobnie jak umiejętności twardych, kompetencji miękkich można się nauczy. Tu z pomocą przychodzi autorefleksja i stawianie się w roli obserwatora. Dzięki temu więcej widzimy. Wszystko odbywa się jak na spowolnionym filmie. Dokładnie odnotowujemy reakcje innych i wyraźniej słyszymy komunikaty. Obserwując i stawiając pytania lepiej rozpoznajemy sprawę, adekwatniej reagujemy i trafniej podejmujemy decyzje.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: STREFA WZROSTU
#menadżer #Katarzyna Malinowska #czytelnia #przywództwo #umiejętności miękkie #kompetencje #zarządzanie zespołem #rozwój zespołu #motywacja #rola szefa #efektywność zespołu #efektywność lidera #lider

Więcej tematów: